چرا باید از مواد مصرفی مرغوب و با اصالت استفاده کنیم؟

 

برای پاسخ به این سوال، دو مورد زیر را در نظر بگیرید:


1- با توجه به اینکه محصولات ارائه شده توسط تولید کنندگان با سابقه و مطرح در زمینه مواد مصرفی جوش قطعا دارای قیمت بالایی میباشد، بنابراین سودجویان اقدام به تولید محصولات مشابه و کم کیفیت با برند ایشان میکنند.


2- همچنین، هزینه های نسبتا بالای تامین مواد مصرفی از تولید کنندگان معتبر، برخی از سفارش دهندگان را بر آن داشته تا نیازمندی های خود را با قیمت کمتر و از تولید کنندگان ناشناخته، با محصولات کم کیفیت (اکثرا برندهای چینی) تامین نمایند.


در مورد اول باید اذعان داشت که تمیز دادن محصول با اصالت از محصول متفرقه، قبل از مصرف، فرایندی بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است. توجه به کد بهر (Lot Number) و گواهینامه کالا میتواند راهگشا باشد؛ اما قابل اعتماد نیست. در اینجا توصیه میشود که مواد مصرفی مورد نظر به تامین کننده معتمد سفارش داده شود. در غیر اینصورت ممکن است هزینه بالای مواد مصرفی به اصطلاح مرغوب را پرداخته باشیم؛ اما کیفیت مورد نظر حاصل نشود.


در ارتباط با مورد دوم، برای تشخیص راه کار و تصمیم گیری باید به سوال بسیار مهم زیر پاسخ داد:

آیا تهیه مواد مصرفی با قیمت پایین تر منجر به انجام کل پروژه با هزینه کمتر خواهد شد؟

در اکثر مواقع جواب منفی است. در صورتی که پروژه دارای ضمانت سرویس و خدمات حین سرویس باشد، پاسخ سوال بالا قطعا "خیر" میباشد. با داشتن کمی تجربه در زمینه ساخت و بازرسی قطعات و تجهیزات تولید شده به روش جوشکاری، متوجه خواهیم شد که استفاده از مواد مصرفی با کیفیت پایین میتواند موارد زیر را باعث شود:


1- عملیاتی همچون رطوبت زدایی و پخت الکترودهای روکش دار با کیفیت پایین معمولا به طور کامل صورت نمیگیرد. بنابراین فلز جوش حاصل به شدت مستعد ترکیدگی هیدروژنی است.

2- سیم جوش ها و الکترودهای با کیفیت پایین، پاشش فلز جوش را افزایش داده، بنابراین نرخ رسوبگذاری را کاهش میدهد. در این حالت اتلاف فلز پرکننده افزایش یافته و ماده مصرفی بیشتری باید تهیه شود. هزینه های پاکسازی پاشش ها و بیشتر شدن زمان تولید را نیز باید در نظر گرفت.

3- مواد مصرفی مرغوب منجر به انبساط خاطر و افزایش اعتماد به نفس جوشکار و اپراتور میشود. با کاهش کیفیت مواد مصرفی، ایجاد فلز جوش مقبول توسط جوشکار با سختی مضاعفی همراه خواهد شد. بنابراین انرژی و روحیه وی به سرعت تحلیل خواهد رفت.

4- انبارداری مواد مصرفی نامرغوب به علت بسته بندی با کیفیت پایین معمولا با مشکلاتی همراه است.

5- جوشکاری های ذوبی فرایندهای عیب خیز میباشند. هر چه کیفیت مواد اولیه بهتر باشد عیوب کمتری ایجاد میشود.


با توجه به موارد فوق و دیگر مواردی که عنوان کردن آنها از حوصله خارج است، به راحتی میتوان دریافت که تهیه مواد مصرفی نامرغوب و غیر مطمئن، خطر معیوب شدن قطعه و پایین آمدن سطح کیفی ساخت را افزایش میدهد. مخارج اضافه شده قطعا باعث گران تر شدن مجموع پروژه و از دست رفتن اعتبار اجراکنندگان خواهد شد.

نتیجه اینکه تهیه مواد مصرفی مرغوب از تامین کنندگان معتبر ممکن است در ابتدا هزینه نسبتا بالایی را به سفارش دهنده تحمیل کند، اما نه تنها منجر به افزایش اعتماد وی خواهد شد، بلکه از بروز هزینه های ناشی از موارد فوق هم جلوگیری میکند و مجموع پروژه ارزانتر، در زمان کمتر و حداقل مشکلات به اتمام خواهد رسید.

 

          تلفکس: 02166757206  + اطلاعات  تماس

 

درباره ما

 شرکت مهندسی بازرگانی پایش جوش، شرکتی است با توانمندی های خاص و منحصر به فرد که با در اختیار داشتن نمایندگی شرکت های معتبر وسازندگان مطرح جهان، در زمینه تامین انواع مواد مصرفی و تجهیزات پیشرفته جوشکاری، انواع فلزات، آلیاژهای خاص، سوپر آلیاژها و همچنین ارائه خدمات مهندسی جوش، اجرای جوشکاری های حساس و ساخت ... ادامه مطلب